Menu
Your Cart

Özel Usta İşçilikli Sistemli Damla Kehribar Tesbih

Özel Usta İşçilikli Sistemli Damla Kehribar Tesbih
-39 %
Özel Usta İşçilikli Sistemli Damla Kehribar Tesbih
Free Shipping
This product is suitable for free shipping.
  • Stock: In Stock
  • Product Code: bna258
  • Weight: 0.00
23,000.00₺
37,700.00₺

Kehribar Nedir?


Kehribar, çamgiller familyasından, bir çam türü olan Pinussuccinifera ağaçlarının fosilleşmiş reçinesidir.


Toplumlarda bazı süs eşya yapımında kullanılan açık sarıdan kızıla kadar çeşitli renklerde yarı saydam, kolay kırılabilen ve bir yere gömüldüğü zaman ufak cisimleri kendine çekme özelliği kazanan bir fosildir. BaltıkDenizi'nden (Rusya, Polonya) çıkarılan kehribar, yüzyıllardan beri kadınların süs eşyalarından en gözde sayılan taşlardan biri olarak benimsenmiştir. Parlaklık ve renka çısından onu hiçbir saydam taş ile kıyaslamak mümkün değildir. Kehribara yapışan fosilleşmiş böcekler, yabani bitkilerin fazla oluşu, diğer taşlarda görülmeyen önemli özelliklerdendir.


Dünya kehribar yataklarının%90'ı Rusya'nın Kalinigrad Bölgesinde bulunmaktadır.


Avrupa'da kehribar yatakları en çok Rusya, Ukranya, Romanya, İsveç, İngiltere, Hollanda ve Sicilya'da görülmektedir. Kehribar ortalama 25 ile 40 marasında değişen bir derinlikte ve eski devirlerde meydana gelen denizaltı çökeltilerinin iki tabakası arasında damarlar şeklinde bulunmaktadır. Buna mavi toprak denilmektedir. Bu kehribarın ikinci vatanıdır. Birinci vatanı ise bugünkü İskandinav ve Polonya Baltık Denizi'nin büyük bir kısmını içine alan sahalardır. Buralarda bir zamanlar büyük ormanların bulunduğu tahmin edilmektedir. Kıtalar arasındaki büyük değişikliklerin sonucunda bu bölgeler sular altında kalmış ve uzun seneler sonucu toplanan çam sakızı kütleleri deniz suyuyla sürüklenip gitmişti. Bunlar üzerine kum ve çakıl taşlarının kaplanması ile mavi toprak olarak bilinen tabaka hasıl olmuştur. Yapılan tetkikler sonucunda ilim adamlarının verdikleri kararlardır.


Çok beğenilen bu süs eşyası yanında, kullanılan taşın içindeki böcek, yaprak ve çiçek kalıntıları hiçbir zaman bozulmayacak şekilde mumyalanmıştır. Bunlar eski devirler hakkında aydınlatıcı bilgilerin edinilmesine yardımcı olmaktadır. Kehribarda deterpenik reçine asitleri, rezenler ve biraz uçucu yağ bulunur.


Kehribardan çeşitli kadın eşyaları yanında, tespih ve ağızlık da yapılmaktadır. Eskiden uyarıcı ve antispazmodik olarak da kullanılırdı. Bugün ilaç olarak da kullanılmaktadır.Türkiye'de kehribar genellikle gösterişli tespih yapımında kullanılmaktadır.

Tespih
Ürünün RengiŞeffaf Su Damlası
TürKehribar
Tane Uzunluğu (mm)12
Tane Genişliği (mm)8
İmame TipiKlasik İmame
İmame Uzunluğu (cm)5,5

Write a review

Note: HTML is not translated!
Bad Good