Ülkemizde ve farklı kültürlerde sıklıkla kullanılan tesbihler; çeşitli özellikleri olan taşların bir sıraya uygun ya da gelişigüzel olarak bir ip içerisinden geçecek şekilde sıralanması ile üretilirler. Üretimlerinde kullanılan boncuklara göre farklı isimler alan tesbih modelleri hakkında bilgi sahibi olmak için göz önünde bulundurulması gereken daha pek çok özellik bulunmaktadır. Bunlar arasında; kullanılan malzemenin kalitesi, boncuk sayısı, bocukların ağırlığı ve işçilik gibi özellikler yer almaktadır. Bu anlamda koleksiyonunuza hem kaliteli malzemelerden üretilmiş hem de usta işçilik ile işlenmiş bir tesbih eklemek isterseniz, ünlülerin ve siyasetçilerin vazgeçilmezi Tan Tesbih’i tercih edebilirsiniz.

 

Küçük Bir Atölyeden Dünya Devine Dönüşen Tan Tesbih’in Usta İşçilikli Tesbih Modelleri

 

Tesbih tarihi insanlığın tarihi kadar eskilere dayanmaktadır. İnsanların eski dönemlerde avlarının kemikleri ve dişlerini ipe geçirerek tesbih benzeri ürünler yaptıkları bilinmektedir. Ancak dini olarak kullanımının kaynağı ise Hindistan olarak bilinmektedir. Hintliler bu ürünleri sayma amaçlı olarak kullanmışlardır. Müslümanların ilk kez tesbih kullanımı ise Hz. Ebubekir dönemine dayanmaktadır. Ancak tesbihin kullanım amacı dünden bugüne değişiklik göstermiştir. Bu ürünler artık adeta birer aksesuar olarak kullanılmakta ve kişilerin tarzlarını temsil etmektedir.

 

Yenal Tan’ın sahibi olduğu Tan tesbih, tüm tesbih kullanıcılarının zevkine hitap edecek nitelikte ve işçilikte tesbihler tasarlamakta ve üretmektedir. Bu anlamda kullanıcılar tarafından en çok rağbet gören koleksiyon tesbih modelleri arasında kuka tesbih çeşitleri yer almaktadır. Bu tesbihin üretiminde kullanılan kukanın hammaddesi tropikal bir meyvedir. Hindistan cevizine benzer bir meyve olan meyvenin yetiştiği ağaç, Endonezya ve Hindistan gibi ülkelerde yetişiyor. Kuka tesbihlerin diğer tesbihlere göre en önemli farklılığı ise kullanıldıkça renginin değişerek kararmasıdır. Yine tesbih renk değiştirip karardıkça değeri de artmaktadır.

 

Yine ünlülerin vazgeçemediği tesbihlerimizden birisi de kehribar tesbih ve Oltu tesbih modellerimizdir. Yine kullanıcılar için özenle tasarlanmış modellerimiz arasında kazaz tesbih, amberoid tesbih ve gümüş tesbih çeşitleri de yer almaktadır. Siz de işçilik konusunda özenli davranılarak üretilmiş, sertifikalı tesbih modellerine sahip olmak istiyorsanız hemen tantespih.com’u ziyaret edebilir, tarzınıza uygun tesbihler arasından dilediğinizi tercih edebilirsiniz.